Musluğunuz kapalı iken sürekli su mu damlatıyor, açıp kapatırken tutukluk mu yapıyor ve bu musluğu nasıl tamir edebilirim diye mi düşünüyorsunuz? Sizin için hazırladığımız bu pratik bilgili yöntemler ile tamir işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Bazı olası durumlarda musluğun contasını değiştirmeniz damlatma olayını kesin çözebilecek iken, bazı durumlarda sorunu uzun vadeli olarak çözebilmek için musluk takımını komple değiştirmeniz gerekebilir. Bu durumlarda yapmanız gerekenleri sizler için hazırladık.

 • Conta değişimi veya yeni bir musluk takımı alıp takmak işine girmeden önce  ilk olarak evinizde bulunan ana su vanasını ve arızalı olan musluğunuzun altındaki musluk vanasını kapatmanız gerekmektedir. Vanayı kapattıktan sonra musluğu hemen sökmeden arızalı musluğu tamamıyla açarak kalan suyun tahliye edilmesi gerekmektedir.

MUSLUK CONTASI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Contalı Batarya Tamiri

 • Evinizde bulunan her hangi bir düz tornavida veya bıçak ile musluğun üzerindeki kapağı çıkartabilirsiniz. Kapağı açmak, sorunlu bir musluk olduğu için biraz zaman alabilir fakat sabırla ve zarar vermeden, fazla kuvvet gerektirmeden hafif darbelerle kendinize doğru çektiğinizde açılacaktır.
 • Bir sonraki aşama ise salmastra adı verilen sarı bir pirinç tanesi rengindeki parçayı çıkartmak olacaktır. Bu parçayı çıkartabilmeniz için tahminen 17 numara bir anahtara ihtiyaç duracaksınız. Anahtarı döndürerek parçayı çıkarttığınızda karşınıza çıkacak parça ise contadır.
 • Muslukta bulunan contayı da yine tornavida veya bıçak ile yerinden çıkarttığınızda yaptığınız işlemin yarısına geldiniz. Bundan sonraki olayda artık yeni contanızı yerleştirip aynı yaptığınız yukarıdaki işlemleri tekrar tersten başlayarak yaparak musluğunuzu eski haline getirebilirsiniz.

Aç-Kapa Batarya Tamiri

 • Yukarıda bahsedilen vana kapatma işlemlerini mutlaka gerçekleştirmeyi unutmayın, daha sonra sıcak (kırmızı) soğuk (mavi) su göstergesi olan kısımları yine tornavida veya bıçak aracılığıyla gevşeterek yukarı doğru çekerek çıkartabilirsiniz. Aç-Kapa bataryalar daha hassas olduğu için musluğunuza narin ve nazik davranmanız gerekmektedir.
 • Karşınıza yine bir somun çıkacaktır bu somunu çıkartabilmeniz için İngiliz anahtarı kullanmanız gerekmektedir.
 • Somunu çıkarttıktan sonra karşınıza batarya kartuşu adı verilen bir parça çıkacaktır, Eğer aç-kapa musluk bataryanıza uygun olan parçayı almayı inşallah unutmamışsınızdır, çünkü aynı olan parçayı değiştirmeniz gerekecektir.
 • Bütün işlemler tamamlandığında yeni parçayı yerleştirip her zaman yaptığımız işlemleri tersten yaparak ve vanalarınızı açarak kontrol etmeniz gerekmektedir, aksi bir durum yaşadığınızda vanaları tekrar kapatmayı unutmayın.

Musluk Nasıl Takılır?

 • Sorun musluktan kaynaklandığı durumlarda değişim yapabilmeniz için Tornavidalar, İngiliz Anahtarları ve Teflon adı verilen ince şeritli sizin musluğunuza uygun musluk başına ihtiyacınız olacaktır.
 • Bu durumlarda yapmanız gereken olay çok basit, İngiliz Anahtarı ile musluk başını komple yerinden çıkartarak işe başlamanız olacaktır.
 • Yeni almış olduğunuz musluk başının etrafını ince şeritli teflon adı verdiğimiz parçayı sararak, sökülen yere takıp ve tornavida ile sabitlemeniz gerekmektedir.
 • Vanayı tekrar açarak biraz bekleyip herhangi bir sorun ile karşılaşmadığınızı görüyor iseniz musluğunuz artık eskisinden daha iyi çalışmaya başlamış olacaktır.

Musluklarınız açıp kapatırken tutukluk yapılması sizleri uğraştıran bir angarya olabilecek işlerdir. Muslukların sürekli olarak su damlatması sizlerin evde olmadığınız zamanlarda evinizi su basabilir, parkeleriniz şişebilir. Bu makalemizde size anlatmaya çalıştığımız olaylar işe yaramış ve soruna kavuşmuş çözümlerdir. Fakat sürekli aynı sorunlar tekrar eder ise conta yatağının sökülüp tamamen değiştirilmesi gerektiği zamanlarda Profesyonel tesisatçılardan yardım alarak sorunu kökünden çözebilmek en doğru ve en güvenli yoldur.

Bu alana reklam verebilirsiniz!