Bugün mübarek Ramazan ayının 3. orucunu tutuyoruz. Onbir ayın sultanına erişmenin huzuru içinde bu akşam yapacağımız 3. iftarın planını yapmaya başladık. Haberimizde 2019 Ramazan imsakiyesi ile oruç ne zaman açılacak, iftar saat kaçta, akşam ezanı kaçta okunuyor ve iftara ne kadar kaldı görebilirsiniz. İşte 8 Mayıs Çarşamba il il iftar vakitleri…

Ramazan ayının 3. gününe geldik. Bugün 3. orucunu akşam ezanın okunmasıyla birlikte açacağız. İftar sofralarının hazırlıkları başladı. Vatandaşlar, akşam yapacakları iftarın saatini merak edip araştırıyorlar. Peki iftara ne kadar kaldı? Bunun için aşağıdaki bağlantıdan açılan sayfada şehir seçimi yapmanız yeterli olacak.

iFTARA NE KADAR KALDI?

İFTARDA BUNLARDAN KAÇININ!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Sönmez, ramazanda sağlıklı beslenme yöntemlerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazanda beslenme alışkanlıklarının değişimine sağlıklı şekilde ayak uydurulamadığı takdirde, bir ay boyunca gündüz saatlerinde açlık ve susuzluk, akşam ve gece saatlerinde ise şişkinlik, hazımsızlık ve uykusuzluk şikayetlerinin oluşabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Alper Sönmez, iftar sofralarındaki abartılı kalabalığa da değinerek, şöyle konuştu:

“Masada toplanan kişilerin yiyebileceklerinin çok daha fazlasının konduğu iftar sofraları, yeme dürtüsünü arttıracak ve bu durum sindirim sorunlarına ve kilo almaya neden olacaktır. Bunu önlemek için iftar sofralarının olabildiğince sade kurulması ve besin değeri düşük olan gereksiz kalorilerden kaçınılması uygun olur. İftar sonrasında tatlı tüketmek yerine meyveyi tercih etmek çok daha doğrudur. Meyve olarak da özellikle lifli meyvelerin (elma, armut gibi) tüketilmesi çok daha sağlıklıdır.

ORUÇ NASIL AÇILIR?

Allah Resulü (s.a.v) orucunu, eğer mevsimi ise taze hurmayla, değilse bildiğimiz kuru hurmayla açardı. Şayet hurma yoksa su ile yetinirdi. Böyle yapmayı Müslümanlara da tavsiye ederdi. Resûlullah (s.a.v)’ın on sene hizmetinde bulunan Enes (r.a.) şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.) orucunu namazdan önce birkaç yaş hurma ile yaş hurma bulamadığı hallerde kuru hurma ile onu da bulamaz ise birkaç yudum su ile iftar ederdi.”

PEYGAMBERİMİZDEN İFTAR DUASI

Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur: ” Üç kimsenin duası reddolunmaz” iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası, Allahü Teala bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve” izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder.”

Sevgili Peygamberimizi Hazreti Muhammed, iftar vakti orucunu açarken “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.” diye dua ederdi.

Peygamberimizin ettiği iftar duasının Türkçe manası “Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.”

Peygamberimiz orucunu açtıktan sonra ise “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.” derdi.

ÇOK ESKİLERDEN İFTAR DUASI

TRT ekranlarında yıllarca Nur Subaşı tarafından seslendirilen iftar duası:

Allah’ım senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım. Ey, bağışlaması bol Rabbim! Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter. Amin.

Bu alana reklam verebilirsiniz!