Bilmeniz Gereken 20 Bilgisayar Terimi

Bilgisayarlardan bahsederken çok fazla jargon kullanılıyor ve bu terimlerin ne sıklıkta yanlış kullanıldığı şaşırtıcı. Başarılı romanlar bile yayınlanır. Aşağıdaki listede, karşılaşabileceğiniz veya kendi yazılarınızda kullanmanız gerekebilecek daha yaygın bilgi işlem terimlerinin bir açıklaması verilmiştir.

Bilmeniz Gereken 20 Bilgisayar Terimi

İnternet, Dünya Çapında Ağ

İnternet hepimizin bildiği bilgisayar ağıdır. “İnternet” ve “World Wide Web” terimlerinin birbirinin yerine kullanılması oldukça yaygındır, ancak bunlar aslında aynı şey değildir. İnternet aslında tüm dünyadaki bilgisayarların iletişim kurmasını sağlayan kablolamadır. World Wide Web, bu kablolarla çalışan bir sistemdir. Web sayfaları Internet bağlantıları üzerinden iletilir, ancak Internet'te yalnızca web'den daha fazlası vardır. Diğer birçok veri türü de internette dolaşır, örneğin e-posta.

İnternet tarayıcısı

World Wide Web'deki sayfalara bakmak ve sayfalar arasında gezinmek için kullandığınız bir program. Internet Explorer ve Firefox bunlara örnek olarak gösterilebilir. Yine, insanlar bazen web tarayıcılarını “İnternet” olarak adlandırırken, gerçekte yalnızca web'deki sayfaları görüntüleme yollarını sağlarlar.

Bant Genişliği, Geniş Bant

Bant genişliği, verilerin bir bağlantı boyunca ne kadar hızlı gittiğini gösterir. Bant genişliği ne kadar büyük olursa, veri o kadar hızlı gönderilir ve alınır. Geniş bant, terimin kesin bir tanımı olmamasına rağmen, eski bir çevirmeli ağ modeminin üzerinde bir yerde bant genişliğini ifade eden oldukça belirsiz bir terimdir. Modem bağlantılarından farklı olarak geniş bant bağlantıları genellikle “her zaman açıktır”. ADSL, kablo, uydu vb. Gibi “geniş bant” hızları sağlayan çeşitli teknolojiler vardır.

Modem

Modem kelimesi orijinal olarak, bilgisayarların sayıları normal bir telefon hattı üzerinden iletilebilecek seslere dönüştürerek iletişim kurduğu günlerde üretilmiştir. Her iki uçta, iletilecek sesleri üretmek için bir “modülatöre” ve alınan sesleri tekrar sayılara dönüştürmek için bir “demodülatöre” ihtiyacınız vardı. “MOdulator / DEModulator” dan modem kelimesi geldi.

Modern dijital iletişimde, sesli seslere ve seslerden dönüştürme gerekmez, ancak geniş bant bağlantısı sağlayan cihazlara atıfta bulunarak insanların “geniş bant modemler” veya “ADSL modemler” hakkında konuştuğunu duymak yaygındır. Açıkçası, bu tür cihazlar dijital olarak iletişim kurdukları için hiç modem değildir, ancak kelime sıkışmıştır; anlamı dijital cihazlara atıfta bulundu.

Bellek, Disk Alanı

Başka bir yaygın karışıklık kaynağı. Hesaplamada, “bellek” genellikle açıkken bir bilgisayar tarafından kullanılan geçici depolama alanını ifade eder. Bilgisayar, görevleri yerine getirmek için programları ve verileri belleğine yükler. Buna RAM veya “rasgele erişimli bellek” denir. Disk alanı (veya “sabit disk alanı”), bilgisayar kapalı olsa bile dosyaları tutan daha kalıcı bir depodur. Bilgisayar buradan belleğe bir şeyler yüklüyor. Açıkçası, makineyi kapattığınızda ortadan kaybolacağı için bilgisayarın belleğinde bir şey saklamıyorsunuz.

Virüs, Casus Yazılım, Truva Atı, Solucan, Kötü Amaçlı Yazılım

Bu terimler genellikle farklı anlamlara sahip olmalarına rağmen karıştırılır.

Virüs, kendini kopyalayabilen ve hayatta kalmak ve çoğaltmak için kendini başka bir programa bağlayan bir yazılım parçasıdır. Bazı kötü niyetli niyetleri olabilir veya basitçe çoğalmak için var olabilir. Bir solucan benzerdir, ancak bağımsız olarak var olabilir; ayrı bir programa bağlanması gerekmez. Truva atı - veya Truva Atı - iyi huylu gibi davranarak veya masum görünümlü bir uygulama içinde saklanarak bilgisayara erişim sağlayan bir yazılım parçasıdır. Adı açıkça, Truva Savaşları sırasında Yunan ordusu tarafından kullanılan tahta attan türetilmiştir. Casus yazılım, bilgisayar etkinliğini gizlice izleyen ve bilgisayar kullanıcısı olmadan özel bilgi edinmeye çalışan bir yazılımdır.

Genel olarak, yukarıdakilerin hepsinin bazı kötü niyetli niyetleri olacaktır - verilere zarar vermek, bilgisayar etkinliğini gözetlemek vb. Kötü amaçlı yazılım, bu tür tüm programlar için genel bir terimdir - kötü niyetli bir niyetle yazılmış her türlü yazılım anlamına gelir. Virüsler genellikle kötü amaçlı yazılımdır, ancak kötü amaçlı yazılımlarda virüslerden daha fazlası vardır.

Bitler, Baytlar

Temel düzeyde, tüm bilgisayar verileri sadece 0'lar ve 1'lerden oluşan bir seridir. Bunların her biri, “bit” in sadece bir kısaltma olduğu bir “ikili basamak” olarak adlandırılır. Bir bayt (genellikle), bit ve ısırıkla punto nedeniyle adlandırılan sekiz bitlik bir koleksiyondur. Benzer şekilde dört bitlik bir koleksiyona (yarım bayt) bazen “sallanma” denir.

Çok sayıda bit ve bayta atıfta bulunmak için, aşağıdaki gibi çeşitli önekler kullanılır:

1 kilobayt = 1024 (veya 1000) bayt
1 megabayt = 1024 (veya 1000) kilobayt
1 gigabayt = 1024 (veya 1000) megabayt
1 terabayt = 1024 (veya 1000) gigabayt
1 petabayt = 1024 (veya 1000) terabayt

Yeniden Başlatma

Bilgisayarı kapatıp tekrar açmak için işletim sisteminin ve programlarının yeniden yüklenmesine izin verin. Bunun, bilgisayarı bekleme / hazırda bekletme moduna alma ve sonra yeniden başlatma ile aynı olmadığını unutmayın. Yeniden başlatma, tüm yazılımların tamamen yeniden yüklenmesini gerektirir.

Terim, “kendini bootstraps ile yukarı çekmek” ifadesinde olduğu gibi “bootstrap” ifadesinden türetilir, çünkü bu imkansız görünen eylemle benzerlikten dolayı (bilgisayar bazı yazılımları yüklemeden çalışamayacağı, ancak herhangi birinden önce çalışması gerekir) yazılım yüklenebilir).

Kurabiye

Ziyaret ettiğiniz bir web sitesi tarafından bilgisayarınıza gönderilen küçük bir metin dosyası. Bunlar, web sitesinin geri döndüğünüzde kim olduğunuzu tanımasına izin vermesi açısından çok yararlı olabilir. Çerezler virüsleri veya diğer tehditleri depolayamaz, ancak örneğin "hedefli" reklamlar sağlamak için etkinliğinizi farklı web sitelerinde izlemek için kullanılabilirler.

Firewall

Güvenlik duvarı, akışına izin verilen verileri kısıtlayan bir bilgisayar yazılımı veya donanımıdır. Güvenlik duvarları, bir şekilde istenmeyen trafiği engeller; amaç, kullanıcının meşru etkinlik gerçekleştirmesini kısıtlamadan kötü amaçlı yazılımların bulaşmasını önlemek vb.

İstenmeyen e-posta

Toplu olarak gönderilen ve genellikle ticari nitelikte olan istenmeyen e-posta mesajları. Aslında bu terim, bu günlerde, yalnızca e-postada değil, örneğin bloglardaki yorumlar gibi çeşitli yerlerde bu tür iletileri ifade etmek için daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Spam kelimesinin bu anlamının kaynağı belirsizdir.

CAPTCHA

CAPTCHA kontrolleri, bir şey kaydedilmeden önce bazı web sayfalarına girilmesi gereken harf ve rakam dizeleridir. Varlar, çünkü insanlar bu dizeleri yorumlamayı nispeten kolay bulsalar da, bilgisayarlar bunu yapmaz. Bu nedenle bu kontrolleri ayarlamak, spam üreten biri gibi otomatik bir işlemin sayfayı kullanmasını engellerken, yine de bir insan bunu yapabilir.

CAPTCHA kısaltması aslında “Bilgisayarlar ve İnsanlara Ayrı söylemek için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing testi” anlamına gelir - “yakalama” kelimesine benzeyen bir kısaltmaya ulaşmanın oldukça karmaşık bir yolu.